• ufak tefek cinayetler

  292.
  Yeminle şu dizinin adını duydukça tüylerim diken diken oluyor.
  4 ... keynesyengiller
 • kitap alıntıları

  3016.
  kitap alıntıları
  "biri kitap hırsızıydı.
  diğeri gökyüzünü çalmıştı."
  Syf: 398.
  2 ... keynesyengiller
 • 11 mart 2018 özel türk jetinin iranda düşmesi

  63.
  Halen bir çok haber sitesinin gündemden düşürmediği kaza.
  "nişanlısına attığı son mesaj", "pilotun ses kaydı ortaya çıktı", yok "anıt dikilecek".
  Tamam kardeşim anlıyoruz olmasını istemezdik ama her ayrıntı için neden haberleri ayrı ayrı koyuyorsunuz.
  Bugün çorum'da bir otobüs yandı ve 11 vatandaş can verdi bir sürü yaralı var.
  Afrin'de 1 şehit, diyarbakır'da 3 şehidimiz var. Fakat bunların hiç biri haber sitelerinde jet düşme haberi kadar yer almıyor.
  Bu haber sitelerinin gündemi yönetmesi mi? Yoksa bizim milletimiz magazinsel haberleri daha çok tıkladığı için mi? Ya da gerçekten Zengin-fakir ayrımı benim zannettiğimden daha mı fazla? Bilemiyorum.
  10 ... keynesyengiller
 • 1984

  467.
  güncelliğini yitirmeyecek, hatta yıllandıkça o güne ışık tutacak olan kitap. insanı şaşırtan da bu oluyor zaten. yaşadığımız ortamın öngörüsü adeta.

  kitabın ilk bölümü benim açımdan yavaş ilerledi ve pek gitmedi açıkçası. hayal kırıklığına uğradığımı düşünürken, kendine çekmeyi başardı ve sonrası akıcı ve hızlı bir şekilde bitti.

  ibretle altını çizdiğim birkaç cümle var.

  --spoiler--

  bilinçleninceye kadar asla başkaldırmayacaklar, ama başkaldırmadıkça da bilinçlenemezler.

  parti, gözlerinizle gördüğünüze, kulaklarınızla duyduğunuza inanmamanızı söylüyordu. bu onların en temel, en can alıcı buyruğuydu.

  kaderlerine terk edilmiş proleterler, yalnızca başkaldırı dürtüsünden yoksun olarak değil, aynı zamanda dünyanın daha farklı olabileceğini kavrama gücünden de yoksun bir biçimde kuşaklar ve yüzyıllar boyunca çalışacak, üreyecek ve öleceklerdir.

  --spoiler--
  ... keynesyengiller
 • çiftlik bank

  162.
  Bir arkadaşım bana zamanında tavsiye etmişti. Borsa da yatırım yaptığımı duyunca "aylık ortalama yüzde kaç kazanıyorsun?" diye sormuştu. Cevabını alınca "o kadarcık mı? Gel yatırımcı nasıl olur öğretiyim, okuduğun okulda bunları öğretmezler. sana yıllık % 400 kazandırıyım" demişti ve sistemi anlatmıştı.
  O zamanlar 2 soru sordum bu arkadaşa.
  1) bütün para kazandıran sistemler ana paranın yarısını bile kazandırmıyorken, sence ana paranın 3-4 katını kazandırması normal mi?
  2) sermaye piyasası kurulundan, mevduat toplama ve yatırımlar yapmak için gerekli izinleri almışlar mı ya da başvurmuşlar mı? Zira benim param borsada ve beni koruyan spk, merkezi kayıt kuruluşu, yatırımcı tanzim merkezi gibi yasalar ile hukuki kimlik kazanmış kurumlar var seni kim koruyor?
  Tabi bu sorulara cevap verdi ama cevap verirken aslında sistemin ne kadar saçma olduğunu o an anladı fakat geriye takmadı vitesi, kendi bile tatmin etmeyen açıklama yaptı.
  insanlardaki kısa yoldan zengin olma hırsı devam ettiği sürece böyle dolandırıcılar her zaman olacaktır . benim anlamadığım hiçmi düşünmüyorsun ? bu işte söylendiği gibi %. 400 kar olsa tüm holdingler piyasayı bırakır hayvancılığa başlar ? herkes aptal ama bir sen mi akıllısın ?
  1 ... keynesyengiller
 • uber

  116.
  şahsımın hiç kullanmadığı fakat halka hizmet eden teknolojisinden memnuniyet duyduğum uygulama. son zamanlarda taksicilerle aralarındaki gerginlikten dolayı sıkça duyar olduk.

  arkadaşım, serbest piyasa ekonomisi değil mi? devlet olarak ne yapabilirsin, "hadi bakalım, kim iyi hizmet veriyorsa o kazansın! " bu şekilde hem iyi hizmet verenler, hem de toplum kazanmış olacak. rekabet ortamı yaratın firmalara. vatandaş ancak bu şekilde ucuz ve kaliteli hizmet alabilir.
  Umarım en kısa zamanda tüm şehirlere yayılır.
  1 ... keynesyengiller
 • kitap okumak

  1009.
  kitaplar güzeldir, her kitap kafada farklı imgeler, bilgiler ve düşünceler oluşmasını sağlar. bazı kitaplar sıkıcıdır ama bu kitaplar genellikle yararlı olurlar, bazı kitaplar eğlencelidir ama pek işe yaramazlar. bir de hem sıkıcı hem uyduruk olanları vardır. kısacası kitaplar vakit geçirmek için veyahut kendini geliştirmek için güzel bir şeydir.

  kitap okumak ise öyle değildir. genellikle sıkıcıdır, zordur veya ulaşılmazdır. birçok pozisyonda kitap okunabilir ama hepsinin rahat olmayan tarafları vardır. mesela sırtüstü yatarak okursanız göğsünüz ağrır, normal yatarak okursanız kitabı havada tutmaktan dolayı kollarınız ağrır, oturarak okursanız sıkılırsınız, yarı oturur pozisyon en uygunudur ama onda da bel ağrısı sorunu çekme riskiniz vardır. bir de bunun aktivite isteği durumu var tabi. insanlar genellikle uzun süre kıpırdamadan ve düz bir sayfaya bakarak durursalarsa fiziksel aktivite yapma ihtiyacı duyarlar. bu yüzden hiperaktifler pek kitap okuyamazlar.
  insan'ın ufkunu genişleten anlamlı bir eylem. evet ''kitap'' kendisini geliştirmek isteyen insan için vazgeçilmez bir vasıtadır. kimi kendini unutmak için okur, kimi ise ''kendini'' bulmak için.
  gerçekten kitap okumayı seven biri, doğru kitap seçimleriyle ve okuduklarını uygulayarak hayatına kolaylıkla yön verebilir.
  kısacası kitap güzel bir şeydir ama kitap okumak zordur.
  4 ... keynesyengiller
 • kitap alıntıları

  3007.
  kitap alıntıları
  "hoşça git, dedi tilki. vereceğim sır çok basit: insan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. gerçeğin mayası gözle görülmez. küçük prens unutmamak için tekrarladı: gerçeğin mayası gözle görülmez."
  2 ... keynesyengiller
 • en son satın aldığınız kitap

  59.
  en son satın aldığınız kitap
  ... keynesyengiller
 • ilkokulda resim dersinde çizilen ev

  34.
  Kare'nin üzerine üçgen yerleştirildikten sonra bir kaç
  Sihirli dokunuşla ayrıntılar eklenerek ortaya çıkan evdir.
  2 ... keynesyengiller
 • sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar

  4272.
  sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar
  1 ... keynesyengiller
 • kanadalı doktorların yüksek maaşı protesto etmesi

  3.
  Kanada'nın enflasyon oranı % 1-2. Zamlı alınan her maaşın enflasyonu artıracağından istemiyorlar.
  Zamanında isviçre halkı, her ay sosyal yardım (öğrenciye 200 isveç frangı, ev hanımına 400 frang vb.) paketi dağıtmak için referandum yapmıştı ve sonuç %80 üzeri "hayır" çıkmıştı.
  4 ... keynesyengiller
 • ders çalışmamak için yapılan anlamsız hareketler

  806.
  7 yıl önce üniversite sınavına hazırlanırken kendimi bir diş kürdan çöpünü, mavi tükenmez kalem ile boyarken bulmuştum.
  5 ... keynesyengiller
 • sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar

  4269.
  sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar
  3 ... keynesyengiller
 • bitter çikolata

  182.
  Türk kahvesinin ya da çay ile iyi giden çikolatadır.
  4 -1 ... keynesyengiller
 • sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar

  4265.
  sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar
  3 -1 ... keynesyengiller
 • lc waikiki

  955.
  Piyasaya ilk girdiğinde yüksek kaliteyi yüksek kâr marjından orta kesim ve üstüne satan, daha sonra orta kaliteyi düşük kar marjından orta ve dar gelirli kesime satarak sürümden kazanma politikasına giden giyim mağazası.
  1 ... keynesyengiller
 • sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar

  4264.
  sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar
  ... keynesyengiller
 • sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar

  4259.
  sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar
  1 -1 ... keynesyengiller
 • ben bir haçkerim

  4.
  Ssk'lı başka bir iş bul.
  2 ... keynesyengiller
 • yeni şeyler getiriyorum